Eesmärkide seadmine

Kuidas investeerimispäevik sind aitab?

7 sammu, kuidas investeerimispäevikuga oma rahaasju hallata

Tunned, kuidas sa ei kontrolli oma rahaasju, vaid need kontrollivad sind? Soovid investeerida, kuid infot ja soovitusi on nii meeletult palju, et ei tea, kust alustada?

Ära muretse! Mikroinvestori investeerimispäevik aitab sul samm-sammult rahaasjades selguse luua.

Sinu abimees investeerimisteekonnal
Investeerimispäevik aitab sul rahaasju hallata

1. samm: miks soovid investeerida? 

Kui sa mõtled läbi, miks sa soovid investeerida, siis on sul lihtsam oma rahaasjadega tegeleda ka nendel hetkedel, kui tunned, et ei jaksa ega viitsi. Selgem siht aitab fookust hoida.

Oma rahaasjade eest hoolitsemine, sh investeerimine, ei võta tegelikult üldse nii palju aega, nagu võib tunduda.

investeerimispaevik mis on sinu miks
Mis on sinu miks?

2. samm: kus oled praegu?

Enne teele asumist on alati hea teada, kus sa hetkel oled. Pane kirja oma rahaline olukord, et sa teaksid vähemalt üldjoontes, mis seis on. Sa ei pea kohe kõike kirja panema ega detailidesse laskuma. Saad alati selle punkti juurde tagasi tulla.

Sul on palju lihtsam investeerimisega alustada, kui sul on oma rahaasjadest ülevaade. 

 
Investeerimispaevik rahaasjade kaardistamine
Kaardista, kus oled praegu

3. samm: kus soovid olla 5 või 10 aasta pärast ja mis on selle aasta eesmärgid?

Viis ja kümme aastat on lihtsalt näited. Vali ise, mis ajaks eesmärke soovid seada. Hea on mõelda käesolevale aastale ja ajale, mis on kaugemas tulevikus. Võid vabalt mõelda ka pensionipõlvele või 20 aastat ette.

Oluline on siin siht paika panna, kuhu teele asuda.

Taas ei pea, aga võib, detailidesse minna. Sina valid, kuidas sulle sobib. Võib-olla sa ei oska kohe kaugemale vaadata, siis jäta see koht tühjaks. Saad alati tagasi tulla või võib-olla tekivad kaugemad eesmärgid hoopis kunagi hiljem.

 
investeerimispaevik minu eesmärgid
Pane paika eesmärgid

4. samm: sinu investeerimispõhimõtted

Siia pane kirja mõned olulisemad märksõnad teemade kohta, mis on sulle ette antud. Sellest pole midagi, kui sa ei tea vastuseid kõikide punktide kohta. See ei ole tunnikontroll. Oluline on alustada. 

Mõtle läbi, kas hakkad investeerima eraisikuna või on sul ettevõte, mille kaudu seda teha? Kõige lihtsam on alustada eraisikuna ning enamus inimesi ka nii alustab.

Teine oluline valik on, kuhu investeerida? Vali varaklass, kuhu sooviksid oma raha paigutada.

NB! Mikroinvestoril on tasuta lühike abimaterjal alustajale, mille saad meililistiga liitudes. Seal on ka lühike ülevaade erinevatest varaklassidest.

investeerimispõhimõtted
Esialgu pane paika mõned olulisemad põhimõtted

5. samm: kuu eesmärgid

Jätsime investeerimispäevikus praegu mõned lehed vahele – ostunimekirja, koolituste ja lugemise nimekirja, märkmed, mõtted ja ideed. Neid täida jooksvalt vastavalt vajadusele.

Praegu on oluline seada lähimad eesmärgid ehk mida sa kohe sel kuul ära teed. See võib tähendada mingi teema uurimist, pangas investeeringute jaoks eraldi konto loomist või juba konkreetse investeeringu tegemist. See sõltub sellest, kus sa hetkel oled ja millest soovid alustada.

investeerimispaevik kuu eesmargid
Kirjuta üles, mida sa kohe sel kuul ära teed

6. samm: kuu tegevused

Märgi üles, mida oled sel kuul oma rahaasjade heaks teinud. Seda võid teha nii jooksvalt, kui tagantjärele. Päeviku täitmine ei pea võtma kaua aega, eriti kui oled eelmised punktid läbi mõelnud.

Iga kuu juures on koht mõtete ja ideede jaoks, et sa saaksid panna jooksvalt kirja iga mõtte, mis sul on rahaasjadega seoses tekkinud või idee, mida kuskilt oled kuulnud. Nii ei lähe oluline info kaotsi ning saad enne tegutsemist mõtted läbi mõelda.

Päevikus on iga kuu kohta pisike tulude-kulude ja säästude-investeeringute tabel, mis ei ole mõeldud asendama detailsemat Exceli tabelit (kui sa tabeleid armastad) ega igat kulunumbrit. Selle tabeli eesmärgiks on saada ülevaade selle kuu raha liikumistest.

Märgi üles, kui oled midagi õppinud või lugenud või koolitused, kus osaled või raamatud, mida sel kuul lugesid investeerimise kohta.

kuu tegevused
Kirjuta, mida sel kuul tegid, sh põhjendused, miks mingi otsuse tegid

7. samm: tee kuu kokkuvõte

Ära unusta tagasi vaadata. Kas sa oled märganud, et enamus investeerimisblogijatest teeb oma rahaasjadest kuu kokkuvõtteid? Miks nad seda küll teevad? Kas neil pole millestki muust kirjutada?

Võib-olla tõesti pole, kuid kuu kokkuvõtte tegemine on oluline, et märgata oma edusamme.

Igapäevaelu on väga kiire ning eriti esimesed sammud investeerimismaailmas pisikesed. Neid on peaaegu võimatu märgata, kui sa neile teadlikult tähelepanu ei pööra. Tihti me ei märkagi, et kuu on mööda läinud. Kas ma kandsin raha investeerimiskontole sel kuul või oli see juba eelmisel?

Investeerimispäevik aitab sul järge pidada ning mis kõige olulisem – pisikesi eduelamusi märgata ja kogeda! Igast väikesest sammust saab kokku juba suurem samm.

investeerimispaevik koolituste ja raamatute märkmed
Tee märkmeid investeerimispäevikusse: koolitused, raamatud, mõtteterad, enda ideed.

Kokkuvõtteks

Investeerimispäevik on 12 kuu märkmik, mille täitmist võid alustada igal ajahetkel. Päeviku lõpus on aasta kokkuvõtte koht, mis ei pea tähendama kalendriaastat, vaid võib olla lihtsalt sinu 12 kuu kokkuvõte.

Nagu juba eelmise sammu juures rõhutasin, on kokkuvõtete tegemine väga oluline. See on uskumatu, kui kaugele jõuab pisikeste sammudega juba 12 kuuga.

Kui sa oled aga teekonnal olnud juba kauem, siis tagasivaate koht on mõeldud reflektsiooniks. Vaata tagasi, kust sa alustasid ja kuhu, mis teid pidi oled tänaseks jõudnud.

Olen kindel, et isegi, kui sa oled igal kuul teinud imepisikese sammu, on neist kokku saanud juba uskumatuna näiv tulemus. Sest, kui sa ei oleks neid samme teinud ja oma teekonnaga alustanud, ei oleks sa tänaseks nii kaugele jõudnud.

investeerimispaevik reflektsioon
Ära unusta oma edusamme jälgida ja märgata