Sinu koolitaja ja mentor rahatarkuse teekonnal

Minust

Mina olen Marin. 43-aastane abielus naine, ettevõtja ja mikroinvestor. Elame maal ning üritame laenuvabalt maja ehitada.

minust mikroinvestor
Marin, Mikroinvestor

Miks Mikroinvestor?

Ma soovin julgustada inimesi oma rahaasju korda tegema ja oma raha kasvama panema. Raha pärast ei peaks muretsema.

Soovin lükata ümber eksiarvamuse nagu peaks investeerimiseks rikas olema ja tohutult vaba raha üle jääma. 

Alustada on väikeste summadega hoopis lihtsam, sest see vähendab hirmu oma raha kaotada. Kui sa investeerid oma esimesed 10 €, siis on sul väiksem hirm raha kaotada, kui näiteks 1000 € alustades.

Samuti on väikeste summadega alustamine lihtsam selles mõttes, et sa ei pea korraga koonerdama hakkama ja tohutuid summasid kokku koguma, mis on väga keeruline, kui sul sellist harjumust ei ole. Selle 10 € ikka leiad, mis muidu niisama ära kuluks.

vaikeste summadega alustades
Alustasin väikeste summadega 2017.a aprillis

Sellised oli minu mõtted alustades. Mul polnud õrna aimugi, kuhu mu raha kulub ja kui palju ma saaksin investeerida. Kulude kirjapanek mind ei köitnud. Otsustasin hoopis, et katsetan 25 euroga. Olin kindel, et ma ei märkagi, et mul on sel kuul 25 eurot vähem!

Nii oligi. Kandsin 25 eurot kasvukontole ning mul oli täpselt sama vähe raha enne palgapäeva, kui varem. Ehk raha otsas! Olin nende inimeste hulgas, kes elavad palgapäevast palgapäevani.

See pisike summa muutis kõik!

Hakkasin rohkem teema kohta uurima, kulusid jälgima (poleks seda varem kunagi uskunud), et kuhu siis raha läheb ja kust saaks rohkem raha investeerimiseks. Tekkis hasart, mis alguses läks liiale – tegin väga täpseid ülevaateid kuludest. Kuid parim õpetaja on praktika. Seetõttu ma ei väsi kordamast, kõige olulisem on alustada!

mikroinvestor

Miks on Mikroinvestor rebane?

Rebane on nutikas, kaval, tark ja uudishimulik. Need omadused aitavad ka investeerimisel. Mulle seondub rebane veel iseseisvuse, isepäisuse ja enesekindlusega, olles samas paindlik ning vastuvõtlik uuele infole.

Nutikas rebane mõtleb kastist välja ning seab üldlevinud “tõed” kahtluse alla. See ei tähenda, et ta käitub vastupidiselt, vaid ta mõtleb need enda jaoks läbi. Küsimus miks on tema suunatähiseks.

blogiv Mikroinvestor
Nutikas rebane käib oma rada

Investeerimises on väga oluline ammutada tarkust ja teiste kogemust, kuid otsused tuleb teha ise ning leida endale sobiv lahendus – oma tee.

Miks hakkasin investeerimisest blogima?

Lugesin ise erinevaid blogisid suure huviga. Palju räägiti sellest, et investeerida saab ka väikeste summadega, aga blogijad ise investeerisid tuhandeid. Samuti jäi mulje, et tegemist on inimestega, kelle jaoks on säästmine ja kogumine nii lihtne ja nad on seda teinud titest saadik. Lisaks lapsest saadik ettevõtjad ja investorid olnud. Nii võis kergesti jääda mulje, et ah nemad ongi nii tublid, mis nüüd minust.

Järelikult oli blogimaastikult puudu üks mikroinvestor!

põnev investeerimine
Rahatarkuse teekond on põnev

Hakkasin oma investeerimisteekonnast blogima. Kui investeerima suudab hakata inimene, kes elab palgapäevast palgapäevani ilma, et tal oleks sentigi kogutud, siis suudad seda ka sina.

Kuidas sündis investeerimispäevik?

Investeerimispäeviku tegin endale, et oma rahaasjadel silma peal hoida. Öeldakse, et kirja pandud eesmärgid täituvad suurema tõenäosusega. Samuti on väga oluline oma eesmärkide täitmist jälgida ning edusamme märgata.

Alguses on edusammud ilmselt väikesed, kuid seda olulisem on neid märgata.

Kui olin mõnda aega ise investeerimispäevikut kasutanud, taipasin, et see võiks ka teisi aidata ning nii sündis imeilus (aitäh kunstnik-kujundaja Anni Varm) kergelt sametiste kaantega Mikroinvestori investeerimispäevik.

kuidas alustada investeerimisega mida teeksin
Leia aega nii elu nautimiseks, kui ka rahatarkuse kogumiseks ja rahaasjadel silma peal hoidmiseks

Kuidas jõudsin rahatarkuse koolituste tegemiseni?

Nagu investeerimispäevik tuli kuidagi väga loomulikult, siis sama on koolitustega.

Rahaasjade väljakutse

Kõigepealt tekkis mul mõte teha rahaasjade väljakutse, sest ma kohtasin oma kogemuste jagamisel pidevalt  inimesi, kes tegutsemist edasi lükkasid. Tüüpilised vastused olid, et nad ootavad õiget aega, soovivad veel teadmisi koguda, ei tea, kuidas alustada jne.

Mina usun, et inimestel on tihti vaja veidi julgustust ja tuge, et tegutsema asuda. 

rahaasjade väljakutse julgustab sind tegutsema
Väljakutses saad tuge, abi ja inspiratsiooni

Rahaasjadega tegelemise julgustamiseks ja toetamiseks sündis Mikroinvestori rahaasjade väljakutse. Valisin väljakutse vormi, sest minu enda kogemused erinevate väljakutsetega on alati  suurepäraseid tulemusi andnud. Sama on kinnitanud ka senine kogemus Mikroinvestori rahaasjade väljakutsega. Osalejad täidavad lühikese aja jooksul oma eesmärgid, mida on pikalt edasi lükanud. Tihti teevad nad seda palju kiiremini ja lihtsamalt, kui eeldasid.

Lisaks tegutsema asumisele ning minu abile ja toele, saab väljakutsel enda ümber ka väikese grupi inimesi, kellega rahast rääkida ning üksteist toetada. Grupp on väike, et tekiks usalduslik õhkkond, kus igaüks saab oma mõtteid jagada ning küsimusi küsida.

Alustava investori mentorprogramm

Väljakutsete käigus selgus, et oleks vaja jagada rahatarkuse teadmisi. Kuigi infot on väga palju, siis palju sellest on väga killustunud. Algajatel tekib kiiresti uue info üleküllastus  ja tervikpildi saamine on keeruline.

Alustava investori mentorporgrammis jagasin kõige olulisemat infot, mis alustavat investorit aitaks. Et saada tervikpilt ning enesekindlus, et sul on piisavad laiapõhjalised teadmised, et investeerimisega alustada.

Kes on alustav investor? Alustav investor võib olla nii veel mitte alustanud, aga ka juba tegutsev investor, kes tunneb, et tal oleks teadmisi juurde vaja või tunneb end segaduses, sest infot on palju.

Rahatarkuse nurgakivid

Rahaasjade väljakutsest ja Alustava investori mentorprogrammist sündis uus põhjalik ja kõiki olulisi teemasid hõlmav Rahatarkuse nurgakivid. Võrreldes Alustava investori mentorprogrammiga on uus kursus põhjalikum ning räägime ka teemadest, mida esialgu mõtlesin panna Esimestest sammudest edasi mentorprogrammi. Taipasin aga, et ei ole põhjendatud alustava investori ja esimestest sammudest edasijõudnu eristamine, sest tegelikult on neil vaja samu teadmisi ning piiri tõmmata pea võimatu.

Rahaasjade väljakutsest erineb uus kursus selle poolest, et igal nädalal on praktiline ülesanne, millele annan teile personaalselt kirjalikult tagasisidet (neile, kes valivad mentorgrupiga variandi). Muidu toimib mentorgrupp sarnaselt, sest rahaasjade väljakutse toimis nii hästi. Sead endale eesmärgi ning grupi mõjul saavad asjad tehtud.

Kursuse saab läbida ka iseseisvalt, ilma grupita.

Minu kogemus koolitajana

Koolitusteni jõudsin väga loomulikult, sest minu eesmärgiks on rahatarkust jagada. Alustasin blogiga, siis tegin investeerimispäeviku, lisasin kodulehele alamlehe, kuidas alustada investeerimisega, kuid nägin, et sellest kõigest jääb väheks.

Koolitamine on minu tööelus päris oluline osa olnud. Hariduselt ja töökogemuselt olen jurist. Pärast ülikooli lõpetamist esimesele töökohale asudes sain minu esimeseks ülesandeks teha mittejuristidele uue seaduse koolitus. Seda konkreetset seadust ei olnud me koolis õppinud, sest seadus oli vahepeal muutunud. Kuid viisin end teemaga kiiresti kurssi ja koolitus sai tehtud. 

Esimese koolituse tegemisest  sain  kaasa mõned väga olulised õppetunnid:

    • Koolitus oli liiga suurele grupile. Teema nõudis personaalsemat lähenemist, kuna väga oluline oli praktiline pool ja küsimustele vastamine.
    • Teooria ja praktika peavad käima käsikäes – üks ilma teiseta on nagu ühe jalaga taburet.
    • Alati peab küsimustele vastamiseks piisavalt aega jätma. Ka siin aitab, kui grupp on väiksem, sest siis on julgem küsida ning kõik saavad küsida.

Õppisin aja jooksul mittejuristidele õigusest rääkima võimalikult lihtsalt ja arusaadavalt. See ei ole üldse lihtne ja eeldab, et sa ise saad teemast piisavalt hästi aru. Kui esimese hooga räägid keeruliselt, siis on oluline selle kohta tagasisidet saada ja proovida veel lihtsamalt selgitada. Või läheneda teise nurga alt.

Edaspidi tegin seda koolitust väiksematele rühmadele, kuulasin nende praktilist kogemust ning arutasime koos, kuidas praktikas seaduse järgi tuleks käituda.

Olen juristitöös enamasti olnud asutuse ainus jurist ning see on andnud mulle suurepärase kogemuse ja oskuse rääkida keerulisest teemast võimalikult lihtsalt ja selgelt. Olen ka rahatarkuse jagamisel saanud seda kogemust ja oskust rakendada ning saanud tagasisidet, et see on mul õnnestunud.

Lisaks olen gümnaasiumis andnud õigusteaduse valikainet, mis on olnud õpetamise metoodika mõttes väga rikastav kogemus.  Mulle isiklikult on sama oluline, ka võimalus õpetada noori inimesi ja anda neile üldiseid teadmisi õigusest, mis võiks neid edaspidises elus aidata. 

Mulle on väga meeldinud koolitada, ise koolitustel osaleda, nii et rahatarkuse koolitusteni jõudmine oli tagantjärgi vaadates igati loomulik asjade käik.

Tutvu minu rahatarkuse koolitustega!